TytuÅ‚ zawodowy uzyskiwany przez absolwenta – inżynier
Sztuka ogrodowa i aranżacje roÅ›linne jest kierunkiem wyjÄ…tkowym w swojej specyfice, gdyż jest kierunkiem poÅ›rednim – łącznikiem miÄ™dzy ogrodnictwem i architekturÄ… krajobrazu. Zawiera elementy, których brakuje w obu tych kierunkach i stawia nacisk na estetykÄ™ otoczenia i jakość życia czÅ‚owieka w skali publicznej i prywatnej przy wykorzystaniu materiaÅ‚u roÅ›linnego. Podstawowym zadaniem kierunku sztuka ogrodowa i aranżacje roÅ›linne jest uwypuklenie piÄ™kna roÅ›lin uprawnych i dziko rosnÄ…cych w otoczeniu czÅ‚owieka nie tylko poprzez urzÄ…dzanie terenów zieleni w tym ogrodów i parków (o różnej skali i charakterze), ale także dekoracji wnÄ™trz, ich aranżacji z wykorzystaniem materiaÅ‚u roÅ›linnego zgodnie z potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi czÅ‚owieka.
Kierunek studiów sztuka ogrodowa i aranżacje roÅ›linne jest wpisany w strategiÄ™ rozwoju Uniwersytetu i WydziaÅ‚u. Jest też Å›ciÅ›le zwiÄ…zany z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… naukowo-badawczÄ… pracowników. Utworzenie kierunku jest odpowiedziÄ… na potrzeby spoÅ‚eczne oraz rynku pracy. RosnÄ…ca Å›wiadomość mieszkaÅ„ców miast i wsi w zakresie estetyki otoczenia a jednoczeÅ›nie ochrony Å›rodowiska i zrównoważonego rozwoju stwarza zapotrzebowanie na specjalistów mogÄ…cych zapewnić odpowiedni standard terenów zieleni, ogrodów i wnÄ™trz projektowanych z wykorzystaniem roÅ›lin, przy jednoczesnej dbaÅ‚oÅ›ci o zdrowie i samopoczucie czÅ‚owieka a także zachowanie bioróżnorodnoÅ›ci. Ich wyksztaÅ‚cenie zapewni wyspecjalizowana, wysoko wykwalifikowana kadra Uniwersytetu, a zwÅ‚aszcza pracownicy naukowo-dydaktyczni WydziaÅ‚u, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… nastÄ™pujÄ…ce jednostki: Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu, Katedra RoÅ›lin Ozdobnych, Dendrologii i Architektury Krajobrazu, Katedra Sadownictwa i SzkóÅ‚karstwa z PracowniÄ… Enologii, Katedra Warzywnictwa i RoÅ›lin Leczniczych z Laboratorium JakoÅ›ci Warzyw i Surowców Zielarskich, Katedra Uprawy i Å»ywienia RoÅ›lin, Katedra Botaniki z ZakÅ‚adem Aerobiologii i Biologii RoÅ›lin, Katedra Fizjologii RoÅ›lin, Katedra Ochrony RoÅ›lin z ZakÅ‚adem Entomologii, ZakÅ‚adem Fitopatologii i Mikologii oraz ZakÅ‚adem Metod Ochrony RoÅ›lin.
Celem studiów pierwszego stopnia na kierunku sztuka ogrodowa i aranżacje roÅ›linne o profilu ogólnoakademickim jest nabycie przez studentów umiejÄ™tnoÅ›ci, wiedzy i kompetencji w ksztaÅ‚towaniu otoczenia ukierunkowanym na zintegrowanie ogrodnictwa i sztuki w skali terenów zieleni i wnÄ™trz oraz uzyskanie przez absolwenta kwalifikacji zawodowych inżyniera poprzez opanowanie w zaawansowanym stopniu podstawowej wiedzy, umiejÄ™tnoÅ›ci i kwalifikacji spoÅ‚ecznych w zakresie wykonywanego zawodu. Usytuowanie kierunku sztuka ogrodowa i aranżacje roÅ›linne w dziedzinie nauk rolniczych i w dziedzinie sztuki sprawia, że absolwent – inżynier legitymuje siÄ™ interdyscyplinarnÄ… wiedzÄ…, umiejÄ™tnoÅ›ciami i kompetencjami.
Absolwent dysponuje w zaawansowanym stopniu wiedzÄ… dotyczÄ…cÄ… pojęć i terminologii przyrodniczej oraz techniki ogrodniczej wzbogaconÄ… o elementy humanistyczno-spoÅ‚eczne, a przede wszystkim dysponuje wiedzÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciami z zakresu urzÄ…dzania, budowy, pielÄ™gnowania i konserwacji terenów zieleni w tym ogrodów i parków (o różnej skali i charakterze) a także dekoracji wnÄ™trz z wykorzystaniem materiaÅ‚u roÅ›linnego zgodnie z potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi czÅ‚owieka. MajÄ…c przygotowanie z zakresu uprawy różnych grup roÅ›lin (w tym drzew, roÅ›lin ozdobnych, sadowniczych, warzywniczych, zielarskich), wiedzÄ™ o roÅ›linach dziko rosnÄ…cych, ich siedlisku i wymaganiach, a także podstaw fitosocjologii, gleboznawstwa i geodezji oraz podstawowe umiejÄ™tnoÅ›ci projektowe, absolwent jest przygotowany do pracy w firmach zajmujÄ…cych siÄ™ ksztaÅ‚towaniem i pielÄ™gnacjÄ… terenów zieleni oraz aranżacjÄ… i wystrojem wnÄ™trz, których dziaÅ‚alność ma wpÅ‚yw na komfort życia czÅ‚owieka i estetykÄ™ otoczenia w przestrzeni publicznej i prywatnej, a także do samodzielnego prowadzenia firm o tym charakterze z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.
Absolwent posiada umiejÄ™tnoÅ›ci identyfikacji roÅ›lin ozdobnych, użytkowych i dziko rosnÄ…cych oraz agrofagów, analizuje procesy biologiczne zachodzÄ…ce w roÅ›linach i ich otoczeniu, interpretuje zjawiska i czynniki majÄ…ce wpÅ‚yw na wzrost i rozwój oraz walory dekoracyjne roÅ›lin, jakość zdrowia czÅ‚owieka, stan Å›rodowiska przyrodniczego i jego zasoby. Ma podstawowÄ… wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie florystyki, rysunku odrÄ™cznego i technicznego, rzeźby i innych sztuk plastycznych zwiÄ…zanych z dekoracjÄ… i aranżacjÄ… wnÄ™trz a także zna techniki komputerowe wspierajÄ…ce proces tworzenia ogrodów i wnÄ™trz ogrodowych w przestrzeni publicznej i prywatnej. Jest przygotowany do inwentaryzacji i waloryzacji zasobów roÅ›linnych. Zna style i trendy rozwojowe w sztuce ogrodowej a także podstawy hortiterapii. Potrafi tworzyć nasadzenia roÅ›linne o zróżnicowanym charakterze i przeznaczeniu, umiejÄ™tnie urzÄ…dzać i pielÄ™gnować tereny zieleni, ogrody przydomowe i miejskie oraz wnÄ™trza ogrodowe i dekoracje roÅ›linne w obiektach zamkniÄ™tych, a także wÅ‚aÅ›ciwie dobrać i zastosować sprzÄ™t, narzÄ™dzia, techniki i metody do uprawy roÅ›lin, ich pielÄ™gnacji i ochrony w gruncie, na dachach i Å›cianach oraz w pomieszczeniach zamkniÄ™tych. Posiada elementarnÄ… wiedzÄ™ z zakresu marketingu i przedsiÄ™biorczoÅ›ci. Jest otwarty na doskonalenie wiedzy, kreatywny w dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz Å›rodowiska i interesu spoÅ‚ecznego, a także gotowy do wspóÅ‚pracy z innymi specjalistami. Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku sztuka ogrodowa i aranżacje roÅ›linne jest przygotowany do podjÄ™cia studiów drugiego stopnia na kierunkach pokrewnych.
REKRUTACJA
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. Jeżeli kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.
- laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.
Przedmioty wymagane do wyboru w postępowaniu rekrutacyjnym to: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom
podstawowy
poziom
rozszerzony
przedmiot obowiÄ…zkowy
1.3
2.0
Jeden przedmiot do wyboru:
2.0
4.0
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich: