[ MENU DODATKOWE ]


Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Kolorowy świat roślin – barwniki roślinne

Opis: Barwniki roślinne są grupą związków organicznych nadających barwę poszczególnym organom roślinnym. Barwniki fotosyntetyczne (chlorofile i karotenoidy) biorą udział w fotosyntezie i zlokalizowane są w chloroplastach. Chlorofile odpowiadają za zielone zabarwienie liści. W miarę starzenia się liści (np. jesienią) ich kolor zmienia się na żółty, pomarańczowy  lub czerwony ze względu na wzrost zawartości karotenoidów i degradację chlorofilu. Natomiast barwniki znajdujące się w wakuoli (np. antocyjany) odpowiadają m.in. za różnorodne kolory kwiatów i niektórych owoców. 
W ramach projektu uczniowie wyizolują z liści znajdujące się tam barwniki, które zostaną rozdzielone na zielone chlorofile i żółte karotenoidy. Zademonstrowane zostanie również zjawisko fluorescencji chlorofilu (emisji przez ten barwnik światła czerwonego), które ma istotne znaczenie w procesie fotosyntezy. Kolejny eksperyment zobrazuje wpływ pH roztworu na barwę wyizolowanych z roślin barwników antocyjanowych.  


Projekt ten umożliwi uczniom zrozumienie, skąd bierze się ogromna różnorodność kolorystyczna świata roślin i uzmysłowi, że barwniki roślinne odpowiadają nie tylko za wrażenia wizualne, ale pełnią też kluczową rolę w najważniejszym dla roślin procesie, czyli fotosyntezie.

 

Prowadzący: Barbara Hawrylak-Nowak

 

Liczba osób: do 25
Lokalizacja: Uczelnia
Czas trwania: 45-60 min
Forma: zajęcia w laboratorium

 

« wstecz